Üye Girişi
Zaten Üyeyim
Yeni Üyelik
Risk Algısı

Hakkımızda

Günümüzde bireysel tasarrufların yönetimi, daha geniş kapsamda bireyin kendi sorumluluğuna bırakılıyor. Bu, birçok ülkede bireysel emeklilik sistemlerinin yaygınlaşıyor olmasından ileri geliyor.

Dolayısıyla, bireylerin tasarrufları ile ilgili kararlarını belirleyen temel faktörleri anlamak oldukça önemli. Bunlar, birikimlerin nasıl dağıtılacağı, gelirin ne kadarının tasarrufa yönleneceği, portföyün ne zaman yeniden dengeleneceği gibi kararlar.

Bu ve benzer karar alma sürecinin vazgeçilmez bir bileşeni, bireylerin risk tercihidir; bu nedenle, bireyelerin gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan finansal ürünlerin tasarımı, bu tercihlerin doğru bir değerlendirmesini dikkate almayı gerektiriyor.

Finans kurumlarındaki yaygın ortak bir uygulama, risk tercihlerini değerlendirmek için anketler kullanmak ve tercihlere dayalı olarak özel yatırım planları sunmaktır.

Bu web sitesi, bu uygulamaları bir adım ileri taşıyıp, davranışsal ekonomi alanından güncel bulguları kullanarak bir dizi ölçüm aracını biraraya getiriyor, ve size risk tercihlerinizle ilgili kapsamlı bir rapor sunmayı amaçlıyor.

Aynı zamanda, risk tercihleri bağlamında nüfusun geri kalanına göre nasıl konumlandığınızı da ortaya koyuyor.